Sualtı Ragbisi Nedir?

Sualtı Ragbisi Nedir?

Sualtı Ragbisi, 1960’lı yıllarda Fransız Deniz Komandolarının Kenya sahillerinde hindistan cevizinin içine kum doldurarak, göğüs göğse muharebeye dayalı oynadıkları eğitsel bir oyun şeklinde başlamıştır. Fransızlar tarafından Avrupa’ya taşınan bu oyun, Almanya’da bir sualtı kulübüne üye olan Ludwing Von BERSUDA tarafından sualtı topu oyunu fikrini ortaya atmasıyla başlanmıştır.
Yine Almanya’nın Duisburg şehrinde bir sualtı kulübüne üye olan Dr. Franz Josef GRİMMEİSEN, sualtı topu oyununu rekabete dayalı bir takım sporuna dönüştürmeye karar verir. İlerleyen yıllarda, Sualtı Ragbisi bir çok sporcu ile resmi bir havuz oyunu haline gelmiştir.

 

 

İlk resmi Sualtı Ragbisi müsabakası Almanya’nın Mulheim kentinde 4 Ekim 1964 yılında güzel bir pazar gününde oynanmıştır. İlk resmi turnuva ise 5 Kasım 1965’de düzenlenmiştir.
Takip eden yıllarda yükselen oyun kalitesi ve Sualtı Ragbisine olan talep artmış ve 1978 yılında CMAS tarafından resmi olarak kabul edilmiştir. İlk Avrupa Şampiyonası Nisan 1978’de İsveç’in Malmo şehrinde düzenlenmiştir. İlk resmi Dünya Şampiyonası ise sporun doğduğu topraklarda Almanya’nın Mulheim şehrinde 1980 yılında oynanmıştır.

Sualtı Ragbisi, içlerinde Türkiye de olmak üzere, başta Finlandiya, Norveç, İsveç, Almanya, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Kolombiya, Güney Afrika gibi 30’a yakın ülkede, yüzlerce spor kulübünün yaptığı ve onbinlerce sporcunun oynadığı Dünya Sualtı Sporları Federasyonu’na (CMAS)bağlı bir sualtı performans sporudur.

3,5m – 5m derinliğe sahip havuzlarda oynanan Sualtı Ragbisinde oyunun amacı, içinde tuzlusu konsantresi bulunan topun, oyun alanının karşılıklı dip kenar köşelerinde bulunan kaleler içine sokarak sayı elde etmektir.

Sualtı Ragbisi bir kontak sporu olup basit kurallarla çerçevelenmiş göğüs göğse muharebeye dayalı bir üstün performans sporudur. Kontak sporları arasında dünyanın en zor branşı olarak gösterilen Sualtı Ragbisinin en büyük özelliği dünyanın tek üç boyutlu sporu olmasıdır. Gücün, çevikliğin, dayanıklılığın ve zekânın mükemmel bir bütünlük gösterdiği Sualtı Ragbisinde sporcuların kazandığı özellikler dikkate değerdir.

Kazanılan kişisel özellikler

• Dürüst, onurlu, saygılı ve takım ruhu gelişmiş lider bir birey,
• Çok yönlü düşünme yeteneği,
• Hızlı ve doğru karar verme yeteneği,
• Zorluklar karşısında asla pes etmeyen mücadeleci bir kişilik.

Kazanılan fiziksel özellikler

• Atletik, güçlü ve dayanıklı bir fizik,
• Aerobik ve anaeorobik performansın maksimum kapasitede olduğu bir kondisyon.

 

Sualtı ragbisi bir kontak sporu olmasına rağmen sporcu sakatlanmaları bir futbol branşından daha azdır. Su, fiziksel özelliğinden dolayı darbelerin etkisini yumuşatmaktadır. Ayrıca maç esnasında oyunu yakından takip eden iki adet dip hakemi bulunmaktadır. Hakemler kural dışı hareketlere ellerindeki sualtı kornası ile anında müdahale edebilmektedirler.
Maliyeti son derece düşük olan sualtı ragbisinde kullanılan malzemeler ise;

 

Sualtı Ragbisi için gerekli malzemeler nelerdir?

• Maske,
• Palet,
• Şnorkel,
• Başlık,
• Sualtı Ragbi Topu ve
• Sualtı Ragbi Kalesinden oluşmaktadır.

 

Sualtı ragbi oyununda bir takım toplam 11 kişiden oluşur. 6 oyuncu suda ve 5 oyuncu da değişme hattındadır. Oyun 15 dakikadan oluşan 2 devre şeklinde oynanır. Devre arası 5 dak. dır.
Maç berabere sonuçlanırsa 3 ‘er dakikalık 2 devre daha oynanır. Uzatma da devre arası 1 dak. dır. Beraberlik yine bozulmazsa penaltılara geçilir.

Oyuncular; arkası kapalı ve boyu 63 cm. yi geçmeyen (tokasız) palet, çift camlı maske ve snorkel kullanır (ABC). Oyuncunun tanınması için numaralı su topu başlıkları kullanılır. Eğer bir takımın kalecisi kırmızı başlıklı boneyi takarsa yarı sahayı geçemez.

Oyunda toplam 3 hakem vardır. 1 adet su üstü hakemi, 2 adet dalış tüplü sualtı hakemi vardır.

Oyun sahası ölçüleri 12 m. Uzunluğunda ve 8 m. Genişliğinde veya 18 m. Uzunluğunda ve 12 m. Genişliğinde olmalıdır. Havuzun derinliği 3.90m. ile 5.50m. arasında olmalıdır. (İdeal derinlik 5m. dir.)

Oyunda oynan top dışı zımpara edilmiş (pürüzsüz), 5 litrelik tuzlu suyla doldurulmuş özel bir toptur. Fırlatıldığında bu top, dip zemine paralel olarak 3-4 m. gidebilmektedir. Potalar (kaleler) takımların yarı alanlarının dip çizgisinde ve orta mesafede bulunur. Oyunda skor elde edebilmek için yani gol olabilmesi için topun, potanın içine tamamen girmesi gerekmektedir.

Sualtı Ragbi Oyununda faul olan hareketler; rakibi batırmak veya su üstüne çıkmasına engel olmak, maske, palet, snorkel veya mayosundan çekmek. Topsuz olarak oyuncuyu tutmak. Bu tür faul hareketleri yapan oyuncu 2 dk. cezası alır ve kenardaki cezalı sporcu alanında bekler. Ceza süresi bitiminde tekrar oyuna döner. Bir maç boyunca 3 defa 2 dk. Cezası alan oyuncu müsabakadan atılır.

Faullerin kullanımı

Atışı kullanacak takımla karşılayacak takım arası 2 m. olmalıdır. Top havaya kaldırılıp, 5 sn. İçinde sudaki diğer bir takım arkadaşına ulaştırılır. Eğer faul atışı 5 sn. İçinde ve doğru şekilde kullanılmazsa top karşı tarafa geçer. Penaltı atışında ise oyuncu 45 sn. İçinde gol yapmalıdır. Eğer atamazsa top ortadan başlar.

 

 

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir