Sümeyye Boyacı Dünya İkincisi Oldu

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda kadınlarda 50 metre sırtüstü kategorisinde 44.74’lük derecesiyle gümüş madalya alan milli yüzücü Sümeyye Boyacı AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

“Çok duygulandım. Karışık duygular içerisine girdim.” ifadelerini kullanan Sümeyye, sözlerine şöyle devam etti:

“Rakibim kolları olduğu için 3 salise ile birinciliği yakaladı. Ben cumhuriyet tarihimizin yüzmedeki ilk kadın dünya ikincisi oldum. Bu da benim için çok büyük bir gurur. Henüz 16 yaşındayken dünya ikincisi olabilmek benim için apayrı bir gurur. İnşallah çok daha güzel başarılar elde edeceğiz. Bayrağımızı yine dalgalandırdım.”

Şampiyonada eksikliklerini gördüğünü belirten Sümeyye Boyacı, “Bu da benim için bir tecrübe. Bu tecrübeyi yaşadığım için de çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Çünkü beni sadece bir saniyenin yüzde 3’ü ile geçebilen kişi yılların şampiyonu ve benim de idollerimden biri. Başka biri kazansaydı daha çok üzülürdüm.” ifadelerini kullandı.

Sümeyye Boyacı, yarışmada birinci gelen rakibiyle, havuz dışında çok yakın arkadaş olduğunu da sözlerine ekledi.

Hedef, daha iyi başarılar

Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa İpek de 8 sporcuyla geldikleri şampiyonaya çok iyi hazırlandıklarını söyledi. 

İki milli sporcunun dünya ikinciliği ve üçüncülüğü kazandığını belirten İpek, Sümeyye Boyacı’nın salise farkıyla ikinci geldiğine dikkat çekti.
Sümeyye Boyacı’nın rakibinin kollarını kullanarak yarışı önde bitirdiğine dikkati çeken İpek, “Kurallar var, biliyoruz. Ama kuralların ötesine geçeceğiz. Onlara bu fırsatı vermeyeceğiz. Haklarımızı savunacağız.” ifadelerini kullandı. İpek, bundan sonra daha iyi başarılar elde etmeyi hedeflediklerini de dile getirdi. 

Milli sporcu Beytullah Eroğlu da milli takımın şampiyonayı bir gümüş ve bir bronz madalya ile bitirdiğini hatırlatarak, madalya alamamanın üzüntüsünü yaşadığını ancak tekniklerine katkıda bulunduğu takım arkadaşlarının madalya almasının gururunu yaşadığını kaydetti.

Yarışları masada kaybetmemenin önemine işaret eden Beytullah Eroğlu, olimpiyatlardan da birden fazla madalyayla dönmeyi hedeflediklerini söyledi.

Milli sporcu Sevilay Öztürk ise şampiyonada bronz madalya almış olmaktan duyduğunu mutluluğu ifade ederek, “İnşallah Tokyo Olimpiyatları’nda birinci olup bayrağımı dalgalandıracağım.” değerlendirmesini yaptı.

Dereceler

Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda aynı yarışta mücadele eden Sevilay Öztürk 50.54’lük derecesiyle sekizinci sırada yer alırken, erkeklerde Türkiye’yi temsil eden Beytullah Eroğlu ise 39.84’lük derecesiyle yarışı altıncı sırada tamamlamıştı.

Milli sporcu Sevilay Öztürk, kadınlar 50 metre kelebek finalinde 47.35 saniyelik derecesiyle bronz madalya elde etmişti.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu milli yüzücüleri telefonla arayarak başarılarından dolayı tebrik etmişti.

Sümeyye Boyacı Kimdir, Kaç Yaşında?

Sümeyye Boyacı, Türk yüzücüdür. S5 engelli sınıfında; serbest, sırtüstü ve kelebekleme dallarında yarışmaktadır. 2016 Yaz Paralimpik Oyunları’nda yarışan Boyacı, 2018 Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda 50 m sırtüstü S5 kategorisinde altın madalya kazanmıştı.

Sümeyye Boyacı; 5 Şubat 2003 tarihinde, annesi Semra Boyacı ile babası İsmail Boyacı’nın ilk çocuğu olarak Eskişehir’de doğdu. Doğumundan itibaren iki kolu olmayan Boyacı, aynı zamanda kalça çıkıklığına sahip bir şekilde dünyaya gelmiştir.

Boyacı’nın kendi ifadesine göre, “Gittiği bir akvaryumda gördüğü balıkların kolları olmadan yüzebilmesinden etkilenerek“, 2008 yılında yüzmeye başladı.

2013’te, antrenör Mehmet Bayrak ile çalışmaya başladı. Haziran 2016’da, Berlin’de düzenlenen ve kariyerinin ilk uluslararası yarışı olan 30. Uluslararası Alman Şampiyonası’nda mücadele etti. Rio de Janeiro’da düzenlenen 2016 Yaz Paralimpik Oyunları’ndaki 50 m sırtüstü S5 kategorisinde 8. sırada yer aldı. Ertesi yıl, Ligurya’nın ev sahipliği yaptığı Avrupa Paralimpik Gençlik Oyunları’ndaki 50 m sırtüstü S1-5 kategorisinde bronz madalya kazanırken, 50 m serbest S1-5 kategorisini 4. sırada tamamladı. Aynı yılın Aralık ayında, Meksiko’da düzenlenen Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda dört farklı kategoride yarıştı. Boyacı; 50 m sırtüstü S5 kategorisini 4., 50 m kelebek S5 kategorisini 6, 50 m serbest S5 ile 200 m serbest S1-5 kategorilerini ise 7. sırada tamamladı.

Ağustos 2018’de, Dublin’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda, 50 m sırtüstü S5 kategorisinde altın madalya kazandı.

Kaynak: AA

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir