Kış Sporları

Kış Sporları Nedir?

İnsanoğlunun kimi zaman hayatı çekilmez kılan kar ve buzun üzerinde keyifli zaman geçirebileceğini keşfetmesi ile ortaya çıkan kış sporları, bugün milyonlarca sporcuyu heyecan ve adrenalin ile buluşturuyor.
Kış sporları, en temel hali ile kış aylarında karlı ve buzlu zemin üzerinde gerçekleştirilen sportif aktiviteler olarak tanımlanabilir. Özel tasarım kış spor malzemeleri kullanılarak suni kar ve buz üzerinde kış harici zamanlarda da gerçekleştirilebilen bu sporların bir kısmı Olimpiyat oyunlarına girecek kadar önem kazanmıştır. Bireysel ve takım halinde yapılabilen kış sporlarının bir bölümü yediden yetmişe tüm sporseverler için uygunken bir kısmı da ekstrem özellik gösterir.

Kış Sporları, kendine özel olimpiyatları da yapılan ve karlı zeminde ya da kapalı spor salonları içindeki buzlu pistte yapılan sporların genel adıdır.
İskandinavlar tarafından keşfedilip, XX. Yüzyılın başlarında Avrupa’da yayılmaya başlamıştır. Uluslararası Kayak Federasyonu 1924 yılında kurulmuştur. İngiliz Arnold Lunn kar kayağını geliştirerek bu sporun gelişmesini sağlamış ve 60’lı yıllardan beri kar kayağı veya iniş kayağı, uygun tabiat koşullarına sahip olan Avrupa’nın doğusunda çok gelişmiştir.
Bu spor dalının içerisinde pek farklı branşlar vardır ve dünya genelinde kabul görmüş yarışmalar yapılmaktadır.

Kış Sporları Nelerdir?

 

 

Kayak

Kış sporu dendiğinde aklınıza gelecek ilk spor kuşkusuz kayaktır. Küçük büyük her yaştan sporseverin ilgilendiği bu spor serbest stil, alp disiplini, kuzey kombinesi, kayakla atlama gibi çeşitli dallar altında rağbet görmektedir. Alp disiplini slalom ve büyük slalom olmak üzere iki gruba ayrılır ve genel olarak aşağı doğru eğimli bir pistte kapılar içinden geçerek en hızlı varış noktasına ulaşmaya çalışılır.

Biatlon; kayak ile belli bir süre gittikten sonra tüfek ile atış yapılarak oynanan kayak oyunudur. Kayaklı koşu kızaklar ve sopalar ile engelli bir parkurda yapılır.

 

 

 

Snowboard

Snowboard kayağa göre biraz daha profesyonel işi bir spordur. Özel üretim bir tabla üzerinde kaymak üzerine kurulu bu spor küçük büyük her yaştan herkes için uygundur.

 

 

 

Kızak

Farklı stiller ile kaymak isteyenlerin tercih ettiği heyecanlı bir kış sporudur. Küçük bir kabin içerisinde pistten kayma ya da köpeklerin çektiği araçlarla yapılan yarışlara birçok çeşiti bulunur.

 

 

 

 

 

Buz Pateni

Buz üstünde yalnız ya da çift olarak kayarken uçma hissi yaşatan bir spordur. Estetik bir spor olan artistik buz pateni, buzda dans ya da sürat pateni en çok tercih edilen buz pateni türleridir.
Kısa kulvar süret pateninde oval şekilde bir parkur üzerinde dönme ve düz parkurda hızlı kayma şeklinde oynanır ve fazla dönüş yapılmaz. Sürat pateninde ise oval bir parkurda oynanır ve mesafeler daha uzundur.

 

 

 

Buz Hokeyi

Özel kıyafetler giyen sporcuların disk şeklindeki bir metal topu hokey sopaları ile karşı kaleye atma mücadelesidir. Suni buz üzerinde de yapılabilen bu spor özellikle Amerika kıtasında yoğun ilgi görmektedir.

 

 

 

Bobsled

Buzdan bir kanalın içinde kızak şeklinde tasarlanmış dar bir kabinin içinde kayarak oynanır.
Bazılarımız kışları çok severken, bazılarımız kış sporları için sadece kış sporlarını sever, bazılarımızda sadece ekran başında izlemekten zevk alır.

 

 

 

 

Curling (Körling)

Granitten üretilmiş özel bir taşı belirlenmiş bir uzaklıktan kaydırarak parkurun diğer ucundaki hedefin içinde durdurmaya dayanan bir kış sporudur. Bu noktaya en yakın atışı yapan sayıyı alır.

 

 

 

 

Kar Motoru Yarışı

Kar üzerinde ulaşım amaçlı tasarlanan kar motorlarının yaygın olarak kullanılması ile ortaya çıkmış bir spordur. Önceden belirlenmiş bir pist ve güzergah ile gerçekleştirilen bu yarışlar hem kar hem de motor sporları tutkunlarını ortak bir paydada buluşturur.

 

 

 

Kar Raftingi

Kar üstünde aynı suyun üzerinde olduğu gibi özel bir şişme bot yardımı ile rafting yapmak da son dönemlerde popüler kış sporları arasına girmiştir.

 

 

 

 

Kızaklı Köpek Yarışı

Birden fazla sayıda köpeğin bağlandığı kızağın kar üzerinde çekilerek yarışılmasına dayalı bir kış sporudur. Kızak sayıları 24’e kadar olabilecek köpekler tarafından çekilir. Köpekler bu spor için özel olarak eğitilir. Sporcu arkaya oturur ve buradan yarışı yönetir. En ünlü kızaklı köpek yarışı Trail’dir.

 

 

 

 

Bandy

11 oyunculu iki takımın 45 dakikalık iki devre boyunca topu küçük bir kaleye sokmaya çalıştığı kış sporudur. Buz hokeyi ve futbola benzer. Oyuncular bandies isimli sopalarla oynar. Sporcular hem patende hem de top kullanmada başarılı olmalıdır.
Helikopterle Kayak:
İnsanların erişemeyeceği yamaçlara helikopterden atlanılarak yapılan ekstrem bir spordur. Oldukça büyük profesyonellik gerektiren bu spor, çığ düşürme ihtimalinin yüksek oluşu nedeniyle pek çok riskli bölgede yasaklanmıştır.

 

 

 

Skibobbing

Bisiklet, Bobsled ve kayağın özelliklerini birleştiren, tek yönlü bir araçla yapılan  heyecan dozu yüksek bir kış sporudur.

 

 

 

 

Snowkite

Adrenalini zirveye çıkartan kar uçurtması, kimi zaman sporcuyu havalandıran, kimi zaman da son hızla kaymasını sağlayan paraşüt yardımı ile gerçekleştirilir.

 

 

 

 

 

 

Skeleton

Aşağı eğimli ve buzlu bir zemin üzerinde özel tasarlanmış kızaklar yardımıyla yapılan bir kış sporudur.

 

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir