Model Uçaklar

Model Uçaklar – Spor

Çok anlamsız bir soru değil bu. İyi bir tanım yapabilirseniz nasıl bir işle uğraştığınızı daha iyi anlayacak ve daha az hata yapacaksınız.
Öncelikle model uçak bir maket değildir. Maket uçaklar da vardır. Bunlara statik modeller denir. Gerçeğine benzer şekilde yapılır boyanır vitrine konulur ve görüntüsü ile yetinilir. Model uçak ise uçurulur.

 

Oyuncaklar vardır, ucuz üretilmiş birçok aerodinamik kural dikkate alınmamış, çocukların da kullanıp eğlenebileceği uçan cisimlerdir. Genellikle pili bitene kadar ya da bozulana kadar oynanır ve heves bitince bir kenarda unutulur. Model uçak ise bir hobidir. Bazıları için vazgeçilmez bir tutkudur. Yıllarca sürdürülür, emek verilir , para harcanır, ustalık kazanılır. Yarışmalara katılınır, uluslararası yarışmalarda milli takımda ülkeler temsil edilir. Yani aynı zamanda bir spor dalıdır.

 

Model uçak günün stresini atmanızı sağlayan bir hobidir. Özellikle hareketsiz yaşam süren, bilgisayar başında saatler geçirenler uçaklarını havalandırdıklarında herşeyi unutup parmaklarının ucundaki kumanda ile yönettikleri model uçaklarının yerçekimine, rüzgara karşı mücadelesini sağlarlar. Onu uçururken başka birşey düşünemezsiniz, patronunuz, ders çalışmayan oğlunuz, kredi kartı borcunuz yerde kalır. Aklınız ise havadadır. Adrenalininizin varlığını hatırlarsınız.

 

Model uçak uçurma işi yer yerde her zaman yapılacak bir iş değildir. Oyun değildir. Burunlarında dakikada 15,000 devirle dönen pervaneleri, hızları, ağırlıkları ile tehlikeli bir silaha dönüşebilirler. Pervanesi olmayan ve havada nazlı nazlı süzülen 1kg ağırlığında planörler için bile birine çarptığında zarar vermemesi için belirlenmiş burun yapısı vardır.

 

Model uçakçılık, hobidir, spordur, ciddi bir iştir. Zaman, para, fedakarlık ister. Size ne kadar yetenekli, becerikli, sanatkar olduğunuzu söyler. Bir çevreniz oluşur, yeni dostlar edinirsiniz, bilmediğiniz birçok yeni bilgiyi öğrenirsiniz, televizyon ve bilgisayar başında harcadığınız süre azalır.

 

Model uçakları bir kaç başlık altında toplayabiliriz.

1. Süzülücüler planör gibi motoru olmayan modelleri kapsar. Radyo kontrollü veya serbest uçan planörler vardır. Serbest modeller herhangi bir şekilde uzaktan kontrol edilmeyen modellerdir. Genellikle küçük modellerdir. Bazıları lastik kullanılarak çevrilen bir pervane ile uçarlar.

2. Tel kontrollü modelleri pilot uçağa bağlı bir ucu kendi elinde olan tellerle kontrol eder. Control line (C/L) olarak tanımlanırlar. Model pilotun etrafında motor devrine müdahale edilmeden döner.

3.Diğer radyo kontrollü model uçakları da bir kaç başlık altında toplamak gerekir.

a. Bunlardan eğitim (trainer) modelleri uçurması kolay ve dengeli modellerdir. Başlangıç için yapılmışlardır. Ayrıca akrobasiye başlangıç için de ileri seviye eğitim modelleri vardır.

b. Akrobasi modelleri, oldukça hareketli uçmak ve zor hareketleri yapabilmek için tasarlanmış genellikle ortadan kanatlı, kontrol yüzeyleri geniş modellerdir.

c. Pylon modeller hız yapmak için tasarlanmıştır. 300km/h üstünde hız yapabilirler.

d. Ölçekli (scale) modeller, gerçek uçaklara benzer yapılmış modellerdir.

e. Radyo kontrollü planörleri de bu bölüme dahil etmenin uygun olacağını düşündüm. Her ne kadar elektrik motorlu planörler yaygın olarak kullanılsa da planör denilince herhangi bir motoru olmayan, süzülerek havada kalan modeller anlaşılmalıdır. Çeşitli türleri vardır, basit bir iş değildir.
Bunların dışında motor çeşitlerine göre de modellerden bahsetmek gerekir. Kızgın bujili (glow) motorlar oldukça yaygındır, daha büyük modellerde kullanılan benzinli motorlar, jet tipi modellerde kullanılan fan motorlar ve binlerce dolarlık büyük ölçekli modellerde kullanılan türbin motorlar modelcilikte kullanılırlar.
Uluslararası Havacılık Fedarasyonu (FAI) düzenli olarak şampiyonalar organize etmektedir. Bu yarışmalarda kullanılan sınıflandırma vardır ve sürekli yeni branşlar eklenmektedir. Herbir klasmanda yarışacak modellerin özellikleri belirtilmiş ve sınırlandırmalar getirilmiştir. Dolayısıyla bu yarışma kategorileri çoğu zaman model uçak tipi olarak da kullanılmaktadır. Örneğin F3A veya F3J modeli deriz ve ne olduğunu anlarız. Aşağıda bu sınıflandırma görülebilir. Bunu eklemekteki amacım ben böyle birşey alayım ya da yapayım dediğinizde kafanızdaki uçuş şekline uygun modeli kolay tanımlayabilmenizdir. Tabii ki FAI standartları yarışmalara katılmak için geçerli. Bu yüzden istersek oradaki sınırları aşabiliriz. Klasmanların yanına açıklama eklemedim çinkü internetten kolayca ulaşabileceğiniz bilgilerdir.

 

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir