Bisiklet

Bisiklet, iki tekerlekli bisikletin gelişmesi sonucunda ortaya çıkmış bir spor dalıdır. Eğlence, ulaşım ve yarışma amacıyla bisiklet sürmenin giderek yaygınlaşması bisiklet sporunu daha da geliştirmiştir. Ama bu yaygınlaşmada, bisikletin yeni gelişmelerle daha rahat ve kolay kullanılır bir araç haline gelmesinin de etkisi olmuştur. Bisiklet kısa yolculuklarda kullanışlı ve ekonomik bir araçtır. Bisikletle yapılan günlük geziler ve tatil turları da çok eğlencelidir. Birçok ülkede turlarla ilgili bilgi sağlayan ve toplu bisiklet gezileri düzenleyen bisiklet kulüpleri vardır.

Bisiklet Nasıl İcat Edildi?

Bisikletin ortaya çıkışı günümüzden 200 yıl önceye dayanır. 1817 yılında Alman Baron Karl Von Drais modern bisikletin prototipini oluşturan iki tekerlekli aracı icat etti. Drais, aracını hızlı hareket edebilmek için kullandı. Binici pedal öncesi dönemde ayağını yerden itekleyerek ilerliyordu. 28 Haziran 1819 yılında Von Drais tarafından patenti alınan aracı, Avusturya, Birleşik krallık, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi pek çok ülkede popüler hale geldi. Pierre ve Ernest Michaux adında baba – Oğul iki Fransız Drais’in yaptığı aracın ön tekerlek göbeğine pedal taktılar. Böylece gerçek bisiklet icat edilmiş oldu. Günümüze uzanan bu serüvende çok gelişmiş olan bisikletler, dağ bisikletleri, yarış bisikletleri, çeşitli çocuk bisikletleri, şehir ve yol bisikleti, fitness bisikleti, hizmet bisikletleri olmak üzere çok alanda kullanılır.

 

Aşağıdaki videyoda 1818-1890 yıllarında kullanılan bisikletleri izleyebilirsiniz?

Türkiye’de İlk Bisiklet Yarışı Hangi Tarihte Yapıldı?

İlk bisiklet yarışı, Osmanlı döneminde, 1896`da Atina`da düzenlenen ilk modern Olimpiyat Oyunları`ndan bir yıl sonra, 1897`de Selanik`te yapıldı. Daha sonra bisiklet satıcılarının girişimiyle İstanbul`da da bisiklet yarışları düzenlendi. Ama asıl gelişme, 1908`de II. Meşrutiyet`in ilanından sonra gerçekleşti. Fenerbahçe Spor Kulübü, 1912`de bir bisiklet şubesi kurarak bu sporun gelişmesine öncülük etti.

1923`te Bisiklet Federasyonu kuruldu ve bu tarihten itibaren bölgeleri dolaşmayı amaçlayan bisiklet gezileri düzenlendi. Ne var ki, o tarihte bir bisiklet ekibi bulamadığı için 1924`te Paris`te düzenlenen Olimpiyat Oyunları`na Türkiye katılamadı. Daha sonra Türkiye ilk uluslararası yarışmalara 1927`de Bulgaristan`da katıldı.

Bisiklet yarışları Türkiye’de ilk kez 1928`de Ege Turu adı altında düzenlendi.

 

Bisiklet Türleri Nelerdir?

Şehir Bisikleti

Günlük yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer alan Şehir Bisikletleri, kısa süreli kullanımlarda tercih edilmektedir. Daha çok asfalt vb. yollarda tercih edilen bu bisiklet ailesi temelde konforlu ve eşya taşımaya müsait bir yapıdadır.

 

MTB (MounTain Bike – Dağ Bisikleti)

Sağlamlığı arttırılmış, gereksiz aksesuarlardan arındırılmış, zorlu yol ve hava koşullarında rahatlıkla kullanılabilen bisiklet ailesidir.

Yarış Bisikleti

Sürüş konforundan ziyade, hıza ve yarışmaya odaklı olan bu bisiklet ailesinde kullanıcının maksimum hıza ve minimum sürtünme direncine ulaşmasını sağlamak amaçlı çalışmalar yapılmıştır. Bu sebeple daha ince tekerlek yapısı, daha kuvvetli frenler ve sürücüyü en az seviyede yoracak gidon yapısı benimsenmiştir.

BMX

Bir marka ve bir gösteri bisikleti olan BMX ürünleri temelde gençlerin gösteri amaçları için kullandığı, standart bisiklet ailesinden çok daha küçük yapıya sahip olan bisikletlerdir. Dayanıklılık üst düzeyde olup kullanıcıların kendilerine göre geliştirdikleri yapıda bir üründür.

 

 

 

Dünyada Yapılan Başlıca Bisiklet Yarışları Nelerdir?

Genellikle ülkeler arasında gerçekleştirilen Bisiklet Yarışlarında herkesin bildiği en önemli yarış, tabi ki Dünyanın dikkatini çekmeyi başaran zorlu Fransa Bisiklet Turu ilk sıradadır.
Bölgesel olarak gerçekleştirilen yarışların dışında bilinen en büyük Bisiklet Yarışları şu şekildedir.

• Fransa Bisiklet Turu
• İtalya Bisiklet Turu
• İspanya Turu
• Dünya Şampiyonası
• Coupe de France
• Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Bisiklet Binmenin Faydaları Nelerdir?

• Eklemler üzerine aşırı bir yük bindirmez. Gene de bisikletçilerin çoğu aynı zamanda joggingcidir.
• Kilo verme konusunda mükemmeldir.
• Oldukça kolaydır, başlangıçta bile saatte 30 km hız yapabilirsiniz.
• Diğer egzersizlere göre hiç sıkıcı değildir, istediğiniz zaman yolunuzu değiştirebilir, yeni yollar keşfedebilirsiniz.
• Dağ bisikleti ve yol bisikleti olmak üzere başlıca iki türü vardır. Bisikleti kullanacağınız yer kırsal, engebeli yollar, patikalar ise dağ bisikletini tercih etmelisiniz. İki tür bisikleti bir araya getiren orta bisikletler de vardır. Kaliteli bisikletlerde bedene uygun medium, large gibi tipler de mevcuttur.
• Güvenliğiniz için mutlaka kask kullanmalısınız. Ayrıca eldiven takmanız uygun olabilir, daha konforlu olur ve elinizi yaralanmaktan korur. Gözlerinizi tozdan, rüzgârdan vb. korumak için bisiklet gözlüğü takmanız tavsiye edilir. Destekli bisiklet şortu ve yansıtıcılı (kedigözü) elbise ile daha konforlu ve güvenli olursunuz.

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir