Atma Branşları

Gülle Atma Tarihçesi

Gülle atma çok eskilere dayanan bir atma sporudur. İnsanlar bir araya gelerek belli ağırlıktaki taşları en uzağa atabilmek için birbirleriyle yarışırlardı. Temel prensip taş veya ağırlığı tek elle atmaya dayanmaktadır. Taş atışlarında belli bir stil yoktur. Taşın ilk atılacağı yer işaretlenir, atış yapılır, düştüğü yerde bıraktığı izin ortası bulunur ve başlangıç noktasına kadar olan mesafe ölçülür, en uzağa atan kişi birinci olarak konulan ödülü alırdı.
İşte buradan hareketle bu günkü modern gülle atma yarışmaları şekillenmiş ve modern hale gelmiştir. Taş yerine metalden yapılma küreler ilk olarak İngilizler tarafından yapılarak kullanılmıştır. 1896 yılından beri olimpiyatlarda gülle atma resmi olimpik spordur.

gülle atmaGülle sadece omuz hizasından tek el kullanılarak atılacaktır. Yarışmacı atışını yapmak için atış çemberi içinde konumunu aldığı zaman, gülle boyun ya da çeneye dokunacak veya bu bölgeye yakın duracak, el atma hareketi sırasında bu pozisyonun aşağısına düşmeyecektir. Gülle omuz hizasının arkasına götürülmeyecektir. Karvil tekniği ile atış yapılmasına izin verilmez.
Küre biçiminde olacak ve yüzeyinde pürüzler olmayacaktır. Pürüzsüz olması için ortalama yüzey yüksekliği 1,6 mikro milimetreden az olmalı, yani yüzey pürüzsüzlüğü sınıf numarası N7 ya da daha az olmalıdır.

Yıldız Kızlar için yarışmaya kabul ve gelecek bir rekorun onaylanması için 3 kg ağırlıkta olacaktır.
Genç/Büyük Kadınlar için aynı uygunluk şartları ile 4 kg ağırlığında olacaktır.
Yıldız Erkeklerde aynı uygunluk şartlarında 5 kg ağırlığında olacaktır.
Genç Erkeklerde aynı uygunluk şartlarında 6 kg ağırlığında olacaktır.
Büyük Erkeklerde aynı uygunluk şartlarında 7,260 kg ağırlığında olacaktır.
Güllelerin imalatı aşamasında en fazla 5 gr fazla tolerans uygulanabilecek, kesinlikle verilen bu ağırlığın altında tolerans kullanılmayacaktır.

 

 

Çekiç Atma Tarihçesi

Milattan önce 2000 yıllarında İrlanda’da yapılan ”Tailtean Gomes” oyunlarına dayandığı söylenmektedir. Bu oyunlarda tekerlekler fırlatılarak yarışılırdı. Daha sonra ise tahta bir tutamağın ucuna bağlanan büyük kaya parçalarının fırlatılması şeklindeki yarışmalara dönmüştür. 1866 yılından itibaren İngiltere, İrlanda ve İskoçya’da yarışmalar yapılmıştır. 1900 yılından itibaren Olimpiyatlarda yer almıştır. Kuzey Avrupa ülkelerinde yaygın bir spordur.

Çekiç üç parçadan oluşmaktadır. Metal kafa, tel ve sap.
Metal kafa: Kafa sert demir, pirinç ya da pirinçten daha yumuşak olmayan herhangi bir metalden ya da kurşun, ya da başka bir malzeme ile doldurulmuş metal kaplamadan imal edilmiş olacaktır.
Tel bir bütün halinde çapı 3 mm’den az olmayan kırılmaz düz çelik yay telinden ve atış sırasında esneme yapmayacak şekilde üretilmiş olacaktır. Sağlam bir bağlantı için telin bir ya da her iki ucu da kıvrılabilir, ya da bükülebilir olacaktır.

Sap sert bir yapıda olacak ve üzerinde herhangi bir tipteki bir menteşe bağlantısı bulunmayacaktır. 3 kN’luk bir gerilim yükü altında toplam biçim değiştirmesi 3 mm’yi aşmayacaktır.
Tel bağlantıları; tel küresel bilyeli ya da düz bilyeli bir döner halka (fırdöndü) ile metal kafaya bağlanacaktır. Sap ise aynı şekilde bir halka ile tele bağlanacaktır.
Katagorilere göre çekiç ağırlıkları aşağıdaki gibidir:
Yıldız Kızlar: 3000 gr (3 kg)
Genç/Büyük Kadınlar: 4000 gr (4kg)
Yıldız Erkekler: 5000 gr (5 kg)
Genç Erkekler: 6000 gr (6 kg)
Büyük Erkekler: 7260 gr

Disk Atma Tarihçesi

Disk, atletizm sporları içinde en eskiye dayanan spordur. Milattan önce 5. yüzyılda Yunanlı heykelci Myron, disk atan sporcu heykeli ile diski canlandırmıştır.
(Diskobolos) böylece, sporun çok eskiye dayandığı anlaşılmaktadır. Ayrıca Yunanlı şair Homeros’un yazmalarında da disk atma yarışlarından söz ettiği görülmektedir. Disk atma yarışmaları 1896 yılında Atina’da yapılan Olimpiyat oyunlarında yer almıştır. Kadınlarda disk atma 1928 yılında Olimpiyat Oyunlarına dahil edilmiştir.

Diskin gövdesi sert veya dolgu olabilen ve daire biçiminde, metal kenarlı, ağaç ya da uygun bir malzemeden imal edilmiş olacaktır. Metal kenarın kesiti yaklaşık olarak 6 mm yarı çapa sahip daire biçiminde yuvarlak şekillidir. Diskin gövdesinin merkezine destekleyici metal levhalar konabilir. Alternatif olarak aynı alanın düz olması ve diskin ölçülerinin ve ağırlığının kurallara uygun olması koşuluyla disk destek levhaları olmadan da imal edilebilir. Diskin her iki yüzü aynıdır. Çentiksiz, çıkıntısız ve keskin kenarsızdır. Yan taraflar kenar eğiminin başlangıcından merkezindeki 25mm-28,5mm yarı çaplı daireye kadar düz bir hat olarak kalınlaşır.
Diskin şekli aşağıdaki gibidir:

Disk katagorilere göre aşağıdaki ağırlıklarda olacaktır;

Yıldız Kızlarda: 1000 gr (1 kg)
Genç/Büyük Kadınlarda: 1000 gr (1 kg)
Yıldız Erkeklerde: 1500 gr (1,5 kg)
Genç Erkeklerde: 1750 gr (1,750 kg)
Büyük Erkeklerde: 2000 gr (2 kg)
Yarışmaların tümünde IAAF normalarına ve sertifikasına sahip diskler kullanılacaktır.

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir