Kampçılık Nedir ?

Kampçılık her türlü doğa etkinliğinin temelidir

Dağcılık, mağaracılık, su ve akarsu sporları, turistik geziler, yürüyüş, tatil, doğa fotoğrafçılığı, trekking vb. gibi genel anlamda bunları kapsamaktadır.

Kampçılığı iyi bilirseniz ve yeterli malzemeye de sahipseniz her yerde konaklamanız mümkün. Göl kenarı, dağın zirvesi, ormanın derinlikleri, vadi, akarsu kenarı vb. gibi böylece görmek istediğiniz yerleri daha uzun süre görebilir, çeşitli doğa etkinliklerini daha uzun süre yapma fırsatınız olur. Üstelik tüm bu avantajlarının yanı sıra maddi olarak da oldukça tasarruf sağlayabilirsiniz.

Her doğa sporunda olduğu gibi kampçılık da dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Doğada karşımıza çıkabilecek olan olası tehlikeleri ve riskleri önceden bilmek, bunlara uygun önlemler almak kampı sorunsuz bir şekilde yapabilmek adına son derece önemlidir. Kampçılığın temelinde çadır, uyku tulumu ve gıda malzemeleri olsada, kampçılığın ve doğanın detayları da bilinmelidir. Kampçılığa başlamadan önce bu sporun temel eğitimini almak ya da sporda tecrübeli kişiler ile ilk kampları gerçekleştirmek faydalı olacaktır.

Doğaya Saygı

Kampçılıkta en temel unsur doğaya saygıdır. Bir yandan konforunuzu düşünürken diğer yandan da doğaya zarar vermemeyi ayak izimizi doğada bırakmamaya dikkat etmeliyiz. Bizlere böylesine mutluluk veren doğal güzelliklere saygı göstermek, birinci görevimiz olmalıdır. Bu da ancak eğitimle pekişmiş, bilinçli yapılan bir kampçılıkla mümkün olabilmektedir.

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir