Kampçılık

Kampçılık Doğa Yürüyüş Gezi Camp denilince akla gelenler:

Kamp, doğada rekreatif veya sportif etkinliklerde bulunmak, kısa bir süreliğine konaklamak, dinlenmek gibi farklı amaçlar doğrultusunda çadır, baraka, karavan benzeri konaklama araçlarından faydalanılarak gerçekleştirilen bir rekreasyon biçimidir. Bu etkinliğin gerçekleştirildiği mekanlar olan kampingler / kamp alanları ise (kampçılık); karayolları güzergahları ve yakın çevrelerinde, kent girişlerinde, deniz, göl, dağ gibi doğal güzelliği olan yerlerde kurulan ve genellikle kampçıların kendi imkanlarıyla geceleme, yeme-içme, dinlenme, eğlence ve spor ihtiyaçlarını karşıladıkları en az 30 ünitelik tesislerdir.

 

Kamp yaşamının yaygın biçim aldığı ilk ülke olan Amerika Birleşik Devletleri’nde ‘’camp’’ sözcüğü, çadır ya da baraka biçimindeki konaklama yeri; ‘’camping’’ ise, bu konaklama yapılarında sürdürülen ortak yaşam olarak tanımlanmıştır. İlk örneklerine yaklaşık 150 yıl önce rastlanan kampinglerin geçmişi de gayet güzeldir. Ülkemizde ise camping ve Karavancılık 1966 yılında Türkiye Kamp ve Karavan Derneği kurulması ile ilk defa bir dernek çatısı altında toplanmaya başlamıştır. Dernek 1969 yılında F.I.C.C’ ye üye olmuştur.

 

Kampçılık OrmandaKampçılık çoğunlukla ormanda, ağaçlar arasında, deniz ya da göl kenarında, dağların zirvelerinde ya da eteklerinde yapılmaktadır. Doğa ile iç içe olunan o anlarda, doğaya olan sevgimizin ve hayranlığımızın artmasının yanı sıra doğaya daha saygılı davranmamız gerektiğinin de bilincine varabilmekteyiz. Doğada kamp kurarak geçirilen anlar, kişileri özellikle zihinsel açıdan rahatlatmaktadır.

 

Her doğa sporunda olduğu gibi kampçılık sporunda da dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Doğada karşımıza çıkabilecek olan olası tehlikeleri ve riskleri önceden bilmek, bunlara uygun önlemler almak kampı sorunsuz bir şekilde yapabilmek adına son derece önemlidir. Kampçılığın temelinde çadır, uyku tulumu ve gıda malzemeleri olsada, kampçılığın ve doğanın detayları da bilinmelidir. Kampçılığa başlamadan önce bu sporun temel eğitimini almak ya da sporda tecrübeli kişiler ile ilk kampları gerçekleştirmek faydalı olacaktır.

 

Temel esas kendinize ve doğaya zarar gelmeden sporu gerçekleştirmektir. Kendinize zarar gelmemesi adına sizlere gerekli olacak kamp malzemelerini eksiksiz olarak yanınızda bulundurmanız gereklidir. Kamp kuracağınız yerin hava şartlarına uygun olarak giyinmeli ve gerek çadır gerekse de uyku tulumu seçimlerini buna göre yapmalısınız. Özellikle spora yeni başlayanlar için kış ve sonbahar mevsimleri ilk aşamada tercih edilmemeli, sporda tecrübe sahibi olunduktan sonra adım adım o aşamalara geçilmelidir. Karlı ve yağmurlu havalarda kamp yapmak spora yeni başlayanlar için zorlayıcı olabilmektedir.

 

Kendi güvenliğinizi sağlayan bilgileri edindikten sonra, doğaya karşı olan sorumluluklarımızı da yerine getirmemiz gerektiğini unutmamak gereklidir. Doğayı kirletmemek, yakılan ateşlerin söndüğüne emin olmak, su kaynaklarını ve camp kurulan alanı kirletmemek, doğadaki bitkilere, ağaçlara ve hayvanlara zarar vermemek kampçılıkta dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır. Kamp süresince kamp alanınızın çevresini gezebilir ve yapacağınız yürüyüşler ile doğayı çok daha yakından tanıyabilirsiniz.
Kamp yapmanın birbirinden farklı faydaları vardır. Bu faydaları belki de göz ardı etmek büyük bir haksızlık olur.

 

*Oksijene doyarsınız,
*Gürültüden kurtulursunuz,
*Doğanın renklerine doyarsınız,
*Biyolojik saatiniz yenilenir,
*Doğal terapi,
*Stressiz yaşam ve daha derin bir uyku…

 

 

Daha saymakla bitiremeyeceğimiz o kadar konu var ki doğa bize kucaklarını sonuna kadar açıyor. Bizim ise yapmamız gereken tek şey küçük sırt çantamıza gereken malzemeleri yükleyip uzunca bir yolcuğa çıkmak her şeyden daha iyi olacaktır.

 

Kamp yapmak istediğimizde ne tür bir kamp seçip yapabiliriz diye soruyoruz belki de kendimize… 4 ana grupta inceleyebiliriz;

 

*Transit Kampingler: Kısa süreli konaklama olanağı veren bu kampingler genelde kentlerin yakınlarında veya anayol kavşaklarında tesis edilirler.

 

*Rekreasyonel Kampingler: Bu grupta ana amaç rekreasyon olduğundan, doğal güzellik ve özelliklere sahip yöreler (sahil, göl, akarsu, orman) çevresinde, kentlerden ve ana yolların gürültüsünden uzak özel alanlarda tesis edilirler. Konaklama süreleri daha uzundur.

 

*Transit-Rekreasyonel Kampingler: Yukarıdaki belirtilen iki tip kampingin amaçlarını yapısında birleştirir, hem kısa ve hem de uzun süreli konaklama olanakları sağlar. Kuruluş yeri seçimi ve tesisleri transit kampinglerdeki gibidir.

 

*Organizasyon Kampingler: İzciler, rehberler vb. organizasyonlar için kurulurlar. Genellikle yaş grupları için ayrımlar yapılır.

 

 

Kampçılık önemli hususları anlatmaya devam edersek;

 

*Çadır: Kampçılığın en önemli ve en temel yapı malzemesidir. 4 farklı tipte çadır modeli bulunmaktadır. Üçgen Çadırlar, Dome (kubbe) Çadırlar, Tünel Çadırlar ve Geodesic Kubbe çadırlar olarak farklılık göstermektedir.

 

*Uyku Tulumu: Çadırdan sonra önemli bir gereç olarak görülmektedir. İyi bir uyku tulumu seçmek yapacağınız kamp boyunca rahat etmenizi sağlamaktadır.
Genel anlamda Kamp ve Kampçılık hakkında temel bilgileri sizlere paylaşmış oldum. İleride bir kampa gitmeden önce daha detaylı bir şekilde göz gezdirip daha önce o bölgeye gitmiş birinden mutlaka bilgi almayı unutmayınız.

 

 

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir