Kilis büyüklüğünde 315 milyar tonluk buzul koptu

Antarktika’da bulunan Amery buzul sahanlığında son 50 yılın en büyük buzul kopuşu yaşandı.

315 milyar ton ağırlığındaki 1.636 kilometrekarelik (km ²) D28 adlı buzul, Amery sahanlığından koptu. 1960 yılında yine Amery sahanlığından 9.000 km² bir buzul kopmuştu. Antarktika’nın en büyük üçüncü buzul sahanlığı olan Amery, kıtanın doğusunda bulunuyor.

Bilim insanları Antartika’da bu bölgede bir kopuşun yaklaştığını hesaplıyorlardı. Amery buzul sahanlığının bu bölgesinde uzun süredir ‘sallanan diş‘ olarak anılan daha küçük bir bölge vardı. Kopmak üzere olan buzul, uydu görüntülerinde küçük bir çocuğun düşmek üzere olan süt dişine benzetiliyordu.

Buzulun Kopması Doğal Sürecin Bir Parçası

Ancak bilim insanlarını şaşırtan, daha büyük bir parçanın kopması oldu. Scripps Enstitüsü’nden Okyanus bilimci Helen Fricker, “Süt dişi yerine azı dişi düştü” diyor. Fricker, 2002’de “sallanan dişin” 2010-2015 yılları arasında kopacağını söylemişti.

Fricker, bu olayın küresel ısınma ile bağlantılı olmadığını da vurguluyor ve “Antarktika’nın geleceği hakkında elbette endişeli olmalıyız. Ancak bu olay nedeniyle paniğe kapılmaya gerek yok” diyor.

Buzulların okyanustaki dengelerini sağlamak adına periyodik olarak buzul kopuşlarının yaşadığını vurgulayan Fricker, son kopuşun kısa sürede tetiklenen bir gelişme değil, on yıllardır devam eden bir sürecin sonucu olduğunu ifade ediyor.

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir