Sonbaharda Gezilecek Yerler: Türkiye’de Gidilecek En Güzel 10 Yer

Sonbahar da gidilecek yerler abant gölü

Sonbahar ayının gelmesi ile adeta doğaya renk cümbüşü geliyor. Bu manzara karşısında insanın içerisine huzur doluyor. Tatil arayanlar veya şehre yakınlığı ile günübirlik düşünenler için Sonbahar’da gezilecek yerler listesi hazırladık. Ülkemizde sonbahar’da gidilecek yerler için oldukça fazla alternatif bulunmakta. Bu alternatifler içerisinden en güzel yerleri sizler için seçtik. Özellikle yeni okul sisteminde kasım ayında yapılan 9 günlük tatil ile Sonbahar’da gidilecek yerler ayrıca önem kazandı diyebiliriz.

Sonbaharda Gidilecek Yerler

Yazın kalabalığı ve gürültüsünden uzak bir tatile ne dersiniz? Sonbahar tatili yapabileceğiniz dilerseniz günü birlik veya kasım ayında yapılan okul tatilini geçirebileceğiniz harika seçeneklere göz atalım. Sonbaharda gezilecek yerler listemiz;

Abant Gölü

Sonbahar da gidilecek yerler abant gölü

Sonbaharda gidilecek yerlerin başında gelen Abant Gölü, muhteşem bir yer. Yaprakların dökülmesiyle birlikte ortaya çıkan harika manzarası ile tüm stresinizden arınabileceğiniz bir tatil yeri. Gölün kenarında sıcak bir çay yada kahve eşliğinde gölün kenarında elinize bir kitap alarak vakit geçirebilir veya bir fayton gezisi yapabilirsiniz. Şehir yaşantısının karmaşasından kurtulun ve Abant’ın harika doğasıyla güzel bir gün geçirin.

 

Bozcada

sonbahar da gidilecek yerler bozcada

Sonbaharda gezilecek yerler listemizin ikinci sırasında Bozcaada var. Eski adıyla Tenedos olan bu adada yaklaşık 2 bin kişi yaşıyor. Çanakkale’ye yaklaşık 12 km uzaklıkta bulunan Bozcada üzüm bağları ve çam ormanlarıyla kaplı.

Bozcaada da koyları rahat gezebilmeniz için araç kiralayabilirsiniz yada minibüslerle de ulaşımı sağlayabilirsiniz. Gün batımını izlemek için Polente Feneri’ne uğramalı ve adanın koylarını gezmelisiniz. Ayazma plajı da görülmesi gereken yerler arasında. Adada konaklama yapmak isterseniz butik otellerde yada pansiyonlarda kalabilirsiniz. Doğal köy hayatı yaşamak isteyenler içinse güzel çiftlik evleri mevcut. Koyları gezmeli (Habbele ve Ayazma plajları en iyi koyları) şirin ve güzel restoranlarında yemekleri tatmalı havada müsait olursa sakin koylarda denize girmeli ve güzel bir ada turu yapabilirsiniz.

 

Ağva

Sonbahard

Sonbaharda gidilecek yerler listemizin üçüncü sırasında ise şirin ve küçük bir yer olan Ağva var. Bir yanınızda akan Yeşilçay ve Göksü dereleri diğer yanınızda harika bir doğa ile yeşillikler içerisindeki Ağva. Doğa ile iç içe olan Ağva’da harika bir tatil yapabilirsiniz. Tamamen sessiz ve sakin bir ortamı var. Hafta sonu şehrin gürültüsü ve stresinden kaçarak günübirlik bir kaçamak, isterseniz Yeşilçay’ın yanında romantik bir tatil yapabilirsiniz. Ağva, İstanbul’a olan yakınlığı ile tercih edebileceğiniz yerler arasında. Sonbaharda Ağva’da ki birbirinden güzel otellerde kalabilirsiniz. Tekne turuna katılabilir, Gelin Kayasını gezebilir, bitki türlerine ilginiz varsa gezintiye çıkabilir veya bir bisiklet kiralayabilirsiniz.

 

Alaçatı

Sonabaharda alaçatı

Sonbaharda gezilecek yerler listemizin dördüncü sırasında Alaçatı bulunuyor. İzmir, Çeşme’de bir belde olan Alaçatı, dünyanın rüzgar sörfü için en elverişli plajları arasında. Tarihi dokusu, taş binaları ve yolları ile yazın en popüler yerlerden biri olan Alaçatı, sonbaharda ise sakin bir tatil bölgesi olarak ön plana çıkıyor. Ege’nin en güzel yerlerinden biri olan Alaçatı yemekleri, tarihi dokusu, güzel şirin sokakları ile sonbaharda güzel bir tatil yeri.

 

Kapadokya

Sonbaha

Sonbaharda gezilecek yerler listemizin beşinci sırasında Kapadokya bulunuyor. Kapadokya’da Peri bacaları gezilebilir, harika manzaranın tadını bir balon turu ile çıkarabilirsiniz. Taş oteller de kalabilir ve Kızıl Çukur’da yürüyüş yapabilirsiniz.

 

Safranbolu

Sonbaharda gezilecek yerler listemizin altıncı sırasında Dünya Mirası listesinde Safranbolu bulunuyor. Adını bölgede yetişen bir bitki olan safrandan alan tarihi Safranbolu. Tarihi mimarisi, kapı tokmakları ve elbette lokumuyla meşhur.

 

Yedigöller

Sonbaharda gezilecek yerler listemizin yedinci sırasında doğa harikası Yedigöller bulunuyor. Yedigöller Karadeniz bölgesinde bulunan bir Milli Park. Sonbaharın gelmesiyle oluşan renk cümbüşünü burada yaşayabilirisiniz.

 

Acarlar Longozu

Sonbaharda gezilecek yerler listemizin sekizinci sırasında bulunan Acarlar Longozu Sakarya ilinde yer alıyor. Ülkemizin en büyük longozlarından birisi olan Acarlar Longozu yine Sonbahar’da gidilebilecek yerler arasında.

 

Maşukiye

Sonbaharda gezilecek yerler listemizin dokuzuncu sırasında Maşukiye bulunuyor. Sonbaharın gelmesiyle harika bir renge bürünen ve İstanbul’a yakın tatil yerleri arasında bulunan Maşukiye, dilerseniz hafta sonu bir kahvaltı kaçamağı için veya huzur dolu bir kaç gün geçirebileceğiniz tatil yeri olarak seçebilirsiniz.

 

Belgrad Ormanı

Sonbaharda gezilecek yerler listemizin onuncu sırasında Belgrad Ormanı bulunuyor. İstanbul’da bulunan Belgrad ormanı, bu mevsimde hafta sonu güzel bir yürüyüş veya küçük bir piknik için harika bir seçenek olabilir.

Sonbaharda gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Sizlerde önerilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir