Everest

Everest ve Hikayeleri

Everest (ya da Nepal’de Çomolungma da denmektedir), her bir tırmanıcı için 8848,43 metre yüksekliğinde bulunan bir hayaldir, buna rağmen şüphesiz ki Everest, dünya üzerinde bulunan en zorlu ve en ölümcül dağdır. Evet, Everest gezegenimizdeki en yüksek yerdir ve her ülkeden her bir çocuk, bu ünlü dağın zirvesi hakkında bilgi sahibidir. Fakat Everest’in keşfi ve Everest’e tırmanan kişiler ile ilgili olan gerçek hikâyeler, ne yazık ki insanlar tarafından pek bilinmemektedir. Üzerinde bulunan buzulların hareketlerinden dolayı piramide benzeyen bir forma sahip olan Everest, iki Asya ülkesi olan Çin ve Nepal arasındaki sınırda yükselmektedir.

Şaşırtıcı Gerçek

Bu zirve gerçekten de dünyadaki en muhteşem yer olarak anılmasına rağmen aynı zamanda da ölümcül ve trajik yer olarak da görülmektedir. Bu dağın kayalık silüeti, pek çok kişiyi tırmanma konusunda kendisine doğru çekmiştir. Üzülerek söylemek gerekirse, bu kişilerin çoğu sonsuza kadar bu kayalıklardaki karların içerisinde ve kayalıkların uçurumlarında kalmıştır. 235’in üzerindeki dağcı ve yerel halk, dünyanın en yüksek zirvesine tırmanmaya çalışırken hayatını kaybetmiştir, fakat yine de kesin sayı hala bilinememektedir. Bunun sebebi ise herkesin tırmanış öncesi kendisini kaydetmemesidir. Bu ölümler basınçtan ve düşük hava yoğunluğundan kaynaklanmaktadır ki bu durumda uzun bir süre için nefes almak imkânsızdır, gerçi tehlikelere, dondurucu soğuğa ve soludukları havada yetersiz oksijenin olmasına rağmen pek çok kişi, dünyanın tepesinde çok az bir sürede kalmak için kendi hayatlarını tehlikeye sokmaktadır.

Peki, bu görkemli zirveyi özel kılan şey nedir?

 

Everest Dağı Hakkındaki Gerçekler

1. Mahalangur sırasının bir parçası olan Everest, 29,035 feet (8848 metreye eşit) yüksekliğindedir.

 

2. Hawaii’deki faal olmayan Mauna Kea volkanı, deniz seviyesinden sayılmadığı sürece dünyanın en yüksek dağı olarak ilk sırada yer almaktadır.

 

3. Everest dağı ise 60 milyon yaşındadır, Hindistan tektonik plakasının Asya plakasına doğru olan hareketinden dolayı oluşmaya başlamıştır. Bölgedeki devam eden tektonik aktivitelerden dolayı, Everest her yıl yaklaşık çeyrek inç (0.25″) kadar yükselmektedir.

 

4. Zirvenin tam ortası Nepal ve Çin sınırı olarak kabul edilmektedir; zirvenin güneyi Nepal, kuzeyi ise Çin’dir (Tibet olarak da bilinir).

 

5. Çomolungma (Tibetçe’den gelen sözcük) evrenin kutsal annesi anlamına gelmektedir.

 

6. Kendilerini sıcak tutmaları için tırmanıcılara zirvede oksijen kullanmaları önerilmektedir. Yiyecek olarak ise zirveden önce bolca pirinç ve noodle tüketirler, çünkü bu tırmanıcılar zirve tırmanışı esnasında oldukça enerji harcarlar. Yine de, ortalama olarak dağcılar günlük bazda 10.000 ‘den fazla kalori yakmaktadır ve bu sayı zirve tırmanışı sırasında iki katına çıkmaktadır. Genel olarak, dağcılar normalde sefer boyunca ağırlıklarından 4 ile 9 kilogram (10-20 lbs) kaybetmektedirler.

 

7. 4,000 farklı kişi tarafından bildirilen rotalara göre, şu ana kadar Everest’e 7,000’den fazla zirve tırmanışı yapılmıştır.

 

8. Everest’e tırmanmayı başaran en yaşlı kişi (Japonya’dan) Miura Yiuchiro idir, 23 Mayıs 2013’te tırmanmıştır ve tırmandığında 80 yaşındadır.

 

9. Everest’in zirvesine doğru 18 adet resmi tırmanış yolu bulunmaktadır.

 

10. Everest’in zirvesine adım adan ilk kadın, Japon bir dağcı olan Junko Tabei idir (1975 yılında).

 

11. Düşmeyi önlemek için dağcılar naylon ipler (çapı 10mm) kullanmaktadırlar. Zirveye doğru başarılı bir şekilde yol almak için dağcılar, üzerinde sivri uçlar bulunan spor botlardan giyinmektedir ki bunlara krampon denmektedir. Ayrıca dağcılar kayalık ve buzlu yüzeylerde aşağı düşmemek için buz baltalarını kullanmaktadırlar. Kıyafet olarak, içleri kay tüyü ile dolu olan elbiseler giymektedirler.

 

12. Sherpa, Nepal’in batısında yaşayan insanların genel adıdır. Başlangıçta Sherpalar, birkaç yüzyıl önce Tibet tarafından göç etmişlerdir. Sherpalar, ana kamp alanı üzerinde bulunan orta kamplarda gıda, çadır ve destek malzemelerini taşımak için dağcılara yardım ederler.

 

13. Dağcılar 7925 m rakımda kendilerine ait oksijen tüplerini kullanmaya başlarlar (26,000 feet), buna rağmen dağcılar bu oksijen tüpleriyle birlikte sadece 915 metre daha da aşağıdaymış gibi hissederler. Genel olarak 8230 metre yükseklikte, dağcılardan biri kendisini deniz seviyesinden 7315 metre yükseklikteymiş gibi hisseder ki bu fark pek de önemli olmamaktadır.

 

14. Sıcaklık -62 C’ye kadar inebilmektedir.

 

15. 29 Mayıs 1953’te Şerpa Tenzing Norday’la birlikte Everest’in zirvesine tırmanan ilk insan olan Sir Edmund Hillary 88 yaşında öldü. Hillary’nin sağlığı, geçtiğimiz nisanda Nepal’e yaptığı ziyarette düştüğünden beri kötüye gidiyordu.

 

16. Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clarkonu bir kahraman olarak niteleyerek tüm ülkenin ardından yas tutacağını söyledi.

 

17. Hillary’nin 8 bin 850 metredeki zirveye ulaştıktan sonra ana kampa dönerken yolda karşılaştığı bir diğer İngiliz ekibine söylediği “Eh, George, hakkından geldik hergelenin” (Well, George, we’ve knocked the bastard off) sözü ünlü olmuştu.

 

18. Zirveye çıktıktan sonra Sir Edmund, Güney Kutbu’na birkaç sefer düzenledi ve hayatını Nepal’in Khumbu bölgesindeki Şerpalara yardım etmeye adadı. Kurduğu Himalaya Vakfı bölgede okullar, hastaneler, köprüler inşa etti. Hillary 2003’te onursal Nepal vatandaşı oldu.

 

19. Britanyalı maceracı ve çevreci Pen Hadow, Hillary’nin ölümüyle gezegenin keşfine dair bir dönemin kapandığını söyledi.

 

20. Auckland’da 1919’da doğan Edmund Hillary gençliğinde kendi ülkesinde dağcılığa başladı ve kısa süre içinde buz tırmanışçısı olarak bilindi.

 

21. 1953’te Sir John Hunt’ın liderliğindeki Britanya ekibiyle birlikte Everest’in zirvesine tırmanmaya başladıklarında, dağın tepesine ulaşmak için o tarihe kadar yedi ayrı deneme başarısız olmuştu.

 

22. Dağın güney yüzünden gerçekleştirilen tırmanışta tüm ekip yorgunluk ve yüksek irtifanın etkileri nedeniyle pes ederken sadece iki dağcı kalmıştı.

 

23. Hillary ve Norday, 29 Mayıs’taki ikinci denemelerinde yerel saatle 11:30’da zirveye ulaşmayı başarmıştı.

 

24. “Sırtta adım atmaya devam ediyordum ve birkaç adım da sağa atınca… büyük bir zevkle Everest Dağı’nın tepesine vardığımızı ve tüm dünyanın ayaklarımız altında uzandığını fark ettim.”

 

25. İki erkek sevinçle birbirlerine sarıldı ama oksijen azlığından zirvede sadece 15 dakika kalabildiler. Tenzing Britanya, Nepal, Birleşmiş Milletler ve Hindistan bayraklarını sallarken Hillary onun fotoğraflarını çekti.

 

26. Başarının haberi 2 Haziran’da tüm dünyaya yayıldı. Hillary 1953’te şövalye unvanı aldı.

 

Everest Zirvesine Tırmanan Türk Dağcılar sırası ile

 

Ali Nasuh MahrukiAli Nasuh Mahruki

26 yaşında iken; 17 Mayıs 1995 saat 10:30 da Everest’e tırmanan 217. dağcı olarak tarihe geçti. Bu doruğa çıkan ilk Türk’tü. Dünyada bu zirveye çıkan ilk Müslüman dağcıdır.
Sovyet Asya’nın 7000 metreden yüksek beş tırmanışını da tamamlayarak, Rusya Dağcılık Federasyonu tarafından, hala Türkiye’de tekrarı yapılmayan KAR LEOPARI unvanı verilen Mahruki, Everest Dağı’na tırmanan ilk Türk ve dünyadaki ilk müslüman dağcı ve YEDİ ZİRVELER projesini tamamlayan dünyanın en genç dağcısı oldu. 8000 metreden yüksek Cho Oyu – (Türkiye’nin en yüksek solo tırmanışı), Lhotse ve K2 – (Türkiye’nin en yüksek oksijen desteksiz tırmanışı) dağlarına oksijen desteksiz olarak tırmandı. 15 yıl aradan sonra Everest Dağı’na bir kez daha tırmandı. Türkiye, İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Sıkkım, Tibet, Bhutan, Moğolistan ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde motosiklet yolculukları yaptı.

Tunç FINDIK

29 yaşında, 23 Mayıs 2001 saat 12:00 de Tunç FINDIK, Nepal yönünden bu dağa tırmanan ilk Türk dağcı olmuştur.
Tunç Fındık ayrıca 14x8000m diye tarif ettiği dağ maratonu projesini gerçekleştirmektedir. Bu 14 adet 8000m ye tırmanan dağcı sayısı şu an 33 tür. Aralarında şu ana kadar hiç bir Türk olmadığından Tunç Fındık Bu projenin 12 zirvesine tırmanmıştır. Zirveler aşağıdadır.

 

Eylem Elif Maviş KOÇ

Everest’e tırmanan ilk Türk kadın dağcıdır. Ayrıca 22 Temmuz 2005 de 8035m olan Gasherbrum II’e zirve yaptığı içinde 8000m ye tırmanan ilk Türk kadın dağcıdır.

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir