Kayak

kayak

Kayak ve Tarihçesi

İnsanlık tarihi kadar eski bir spor dalı olan kayak, insanoğlunun doğa ile yapmış olduğu yaşam savaşı sonucu ortaya çıkmıştır. Kayağın ilk çıkış şekli, 5000 yıl öncesinde, Kuzey Avrupa ve Asya’da avlanmaya giden erkeklerin daha rahat hareket etmek ve karda batmamak için buldukları hayvan kemikleri ve dişbudak, betula ve çam ağaçlarından çeşitli şekilde parçalar yapıp ayaklarına bağlaması olarak ortaya çıktığı sanılmaktadır.

 

tarihde kayakİlk kayakçılar, buldukları hayvan kemiği parçalarını ayaktan çıkmaması için ayaklarının uç kısmına deri şeritler yardımıyla bağlardı. Kayağın ilk ortaya çıktığı ve kullanıldığı bölgeler; Sibirya, Moğolistan ve Altaylar’dır. Daha sonra kullanım bölgeleri, Kuzey Amerika, Balkanlar, Anadolu ve Kuzeybatı yönünde İskandinavya ile İzlanda’ya doğru yayılmıştır.

 

Tarihine göre kayaklar ilk defa bir ulaşım aracı olarak Norveç, İsveç, Finlandiya ve bazı Doğu Avrupa ülkelerinde kullanılmıştır. M.S 1200 yılında Norveç’teki Oslo Savaşı’nda Norveçli izciler İsveç düşmanların arasına sızmak için kayakları kullanmıştır. Zaman içinde gelişerek bir spor aracı olarak benimsenmesi sonucunda, 1866’da Cristina’da ilk kez kayak yarışmaları düzenlenmiştir.

 

İlerleyen zamanlarda kayak köklü değişimlere uğramıştır. Modern kayak 1850 yıllarında gelişmeye bağlanmıştır. Sordre Norheim isimli Norveçli ilk sert bağları keşfeden kişidir. Norheim, huş ağacının köklerini botlarına bağlamış ve kurumalarını beklemiştir. Kuruduğunda daha sert bir hal alan kökler derinden yapılan bağlara oranla daha fazla kontrol imkanı sağlanmıştır.

 

1896 yılında Avusturyalı Mathias Zdarsky, hızı kontrol etmek maksadıyla kayaklardan birinin farklı açıyla tutulması gerektiğini ı-ortaya çıkarmıştır. 1900’ lü yılların başlarında Avusturyalı Hannes Schneidir, yeni durma ve dönüş teknikleri geliştirmiştir. Bu teknikler kayak sporunun ilk adımlarını oluşturmuştur. Bu teknikler daha sonradan Arlberg tekniği ismiyle anılmıştır ve kayak tekniklerinin temelini oluşturmaktadır.

 

1900 lerde kayakKayak, 1900’lü yıllarda kayak oldukça popüler bir spor haline gelmiştir. İlk Slalom yarışı 1921’de İsviçre’de düzenlenmiştir. 3 yıl sonra Kuzey yarışmaları Kış Olimpiyat Oyunları’nın bir parçası haline gelmiştir. 2.Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Finlandiyalı birlikler Rus işgalcilere dayanmak için kayaklı devriyeleri kullanmıştır. 1945 yılında ABD’nin kayaklı birlikleri Almanlar’la İtalya dağlarında savaşmıştır. Savaş sonrasında kayak sporuna yeni bir bakış açısı gelmiştir. Uluslar arası turnuvalarda kazana kayakçılar popüler ve sevilen bir spor haline gelmiştir. 1960 yılında ABD’de 400 civarında kayak merkezi inşa edilmiştir. Günümüzde kayak popüler kış sporudur ve 45 milyon tutkunu bulunmaktadır.

 

 

Kayıtlara göre eski Türklerde “Çana” olarak bilinen kayak M.Ö.4000 yıllarında Baykal Gölü çevresinde, karda yürüme aracı olarak kullanılmıştır. Göçlerle İskandinav ülkelerine ulaşan kayak, Avrupa’da XVIII. Yüzyıldan sonra yaygınlaşmaya başlamıştır. Yurdumuzda ilk kez 1914 yılında, Haliç’te bir marangoz atölyesinde yapılan çok sayıda kayak hayvan sırtında Erzurum’a taşınmış ve Kafkas cephesinde kayakçı er yetiştirmek üzere Erzurum’da açılan kurslarda 30 kayakçı yetiştirilmiştir. 1 Ocak 1933 yılında Galatasaray Lisesinden bir grup öğretmen ilk kez Uludağ’da kayak yaparak bu sporun Türkiye’de öncülüğünü yapmışlardır. 1933-1934 yılları arasında Bursa, Ankara ve Erzurum Halkevleri ile Muhafız Alayı kayak sporu ile özellikle ilgilenmişlerdir. 1934 yılından sonra karlı bölgelerdeki Halkevleri aracılığıyla kayak sporu yurt düzeyinde yayılmaya başlamıştır. 1939 yılında kuruluş hazırlıkları tamamlanarak “Dağcılık ve Kış Sporları””adı altında örgütlenmiş olan federasyonumuz, ilk kurulan federasyonlardan biri olma vasfını da taşımaktadır.

 

Kayak Cumhuriyet döneminde askeri amaçlı olarak ülkemizde faaliyet gösteren Kayak sporu için 1927 yılında Eğridir Dağcılık Talimgahında kayak bölükleri oluşturuldu.1930’lara kadar bu şekilde devam eden kayak sporunun ilk sivilleşmesi 1930 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü ve Ziraat Yüksek mektebinde Alman Beden Eğitimi Öğretmeni Ridel’in öncülüğünde malzemeler okullarca sağlanarak faaliyete başlandı 1933 yılında İstanbul Galatasaray Lisesinde görevli bir grup Uludağ’a giderek kayak yapmaya başladılar bu sırada halkevlerinin spor kolları Bursa Halkevi Uludağ’da Ankara Halkevi Elmadağ’da Erzurum Halkevi Palandöken’de kayak faaliyetlerine başladılar.

 

tarihi kayak malzemeleri

Kayak sporu alt branşları;

Snowboard
**Kızak
**Buz Pateni
Alp Disiplini
**Slalom
**Büyük Slalom
**İniş
**Süper Büyük Slalom
**Kombine
Biatlon
Kayaklı Koşu
Serbest Stil Kayak
Skiboarding
Kayakla Atlama
Kuzey Kombine
Skibob