Aladağlar’da düşen dağcı kurtarıldı

Aladağlar Milli Parkı’nda kaya tırmanışı yaparken yaklaşık 15 metre yükseklikten düşen ABD’li dağcı kurtarılarak hastaneye kaldırıldı.

Edinilen bilgiye göre, ABD’li dağcı Rohit Gupta, Çamardı ilçesi Aladağlar Milli Parkı Emli Vadisi’nde kaya tırmanışı yaparken dengesini kaybederek düştü.

Amrikalı dağcı Rohit Gupta, pansiyonunda kaldığı Oral Akköse’yi arayarak yardım istedi.

UMKE -AFAD-JAK ekipleri 4 saatlik yürüyüş-tırmanış sonucu Amerikalı dağcıya ulaşılarak medikal muayenesinde genel vücut tıravması olduğu tesbit edilmiş olup aktif kanamaları durdurularak stabil hale getirilip ilk tedavisinin ardından Emli Vadisin’de ambulansla Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi aicl servisine getirildi.

Şuuru açık olan Gupta’nın vücudunda kırıklar olduğu ve travma geçirdiği öğrenildi.

Amerikalı dağcı Rohit Gupta’nın yürüyüş için Emli Vadisi’ne gittiğini ve orada düştüğünü söyleyen sporcu Oral Akköse, şunları söyledi:

“Kendisi Ürgüp’ten buraya geldi. Sabah 09.00’da kendisini Aladağlar Milli Parkı’na bıraktım. Saat 17.00 gibi beni aradı. Telefon doğru düzgün çekmiyordu bir şeyler olduğunu fark ettim. O görüşmeden sonra hemen milli parka çıktım aramaya. Sonra da UMKE geldi. Yürüyüşe çıktı aslında. Bir yerde bir kayaya tırmanmaya çalışmış. Oradan da herhalde kayıyor, 15-20 metre yükseklikten düşüyor. Benim bildiğim bu. Vücudunda kırıklar var, kafasını da vurmuş ama şuuru yerinde. Umarım o kadar kötü değildir. Dağcılığı, kaya tırmanışı var, zaten malzemeleri yanında.” dedi.

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir