Korkutan açıklama! Süphan Dağı’ndaki üç krater gölü de kurudu

Türkiye’nin en yüksek 3’üncü dağı Süphan Dağı’na tırmanan dağcılar, tırmanış sırasında dağdaki 3 krater gölünün kuruduğunu tespit etti.

Küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek isteyen Nokta Dağcılık Kulübü Başkanı Hazer Özkaleden ve dağcılar, tırmanış sırasında dağdaki 3 krater gölünün kuruduğunu tespit ettiği aktarıldı.

Küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek isteyen Nokta Dağcılık Kulübü Başkanı Hazer Özkaleden ve dağcılar, Türkiye’nin en yüksek 3’üncü dağı Süphan Dağı’na tırmandı. Ağrı’nın Patnos ilçesinden araçlarıyla yola çıkan kulüp üyeleri, 2 bin 800 metre yüksekliğe ulaştıktan sonra tırmanışa başladı. 

DHA’nın aktardığı habere göre, Özkaleden ve dağcılar, tırmanış sırasında dağdaki 3 krater gölünün kuruduğunu tespit etti. Kuruyan gölleri inceleyen dağcılar, 30 dereceyi geçen sıcakta zirve tırmanışı yaparak bayrak ve flama açtılar.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN FELAKETE DÖNÜŞTÜĞÜNÜN GÖSTERGELERİ”

Nokta Dağcılık Kulübü Başkanı Özkaleden, şu açıklamada bulundu: “Farkındalık oluşturmak için Süphan Dağı‘na yaptığımız tırmanışta 3 krater gölünün kuruduğunu gördük. Daha önce Ağrı Dağı’na yaptığımız tırmanışlarda buzulların eriyerek çatladığını tespit etmiştik. Bunlar bizim projemizin konu başlığı olan iklim değişikliğinin artık felakete dönüştüğünün çok büyük göstergeleri. Türkiye ve dünyadaki dağcılık kulüpleri olarak buna farkındalık oluşturmak amacıyla elimizden gelen çalışmayı yapmamız ve ortak hareket etmemiz gerekir.” 

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir